Skip to content

Dom energooszczędny czy pasywny – czym się różnią?

Kto z nas nie chciałby pozbyć się comiesięcznych rachunków za ogrzewanie lub znacząco ich obniżyć? Do tego zrobić coś ważnego dla planety i zarazić innych swoją proekologiczną postawą? Możesz to zrobić łatwiej niż myślisz już na etapie budowy swojego wymarzonego gniazdka. Pozostaje tylko pytanie, na który typ warto się zdecydować – na dom energooszczędny czy pasywny? W tym artykule przedstawimy Ci podstawowe różnice i podobieństwa między oboma rodzajami, dzięki czemu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję z myślą o swoim zdrowiu, wysokiej jakości życia i przyszłości swoich dzieci i wnuków.

Podobieństwa między domem energooszczędnym a pasywnym – ekologia, korzyści materialne i przyszłościowe rozwiązanie

Oba rodzaje budynków powstają w myśl zasady zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Są do siebie bardzo podobne z wyglądu – każdy z nich to prosta bryła na planie prostokąta bez balkonów, zadaszonych tarasów i innego rodzaju podcieni czy załamań. Podczas planowania inwestycji dużą wagę przykłada się do rozmieszczenia pomieszczeń – pokój dzienny i kuchnia powstają po stronie południowej, gdzie montuje się przeszklenia. W obu przypadkach stosuje się wysokiej jakości materiały, które dobrze izolują i zatrzymują ciepło. Niezależnie od ostatecznej decyzji, w obu przypadkach działasz na rzecz środowiska i dodatkowo dla dobra swojego comiesięcznego budżetu.

Różnice między domem energooszczędnym a pasywnym – odmienne zużycie ciepła i różne strategie jego wytwarzania

Każdy dom pasywny jest jednocześnie energooszczędny, ale nie odwrotnie. Pasywność polega tutaj przeważnie na całkowitej rezygnacji z systemów grzewczych. Mieszkańcy takich domów polegają wyłącznie na naturalnym świetle słonecznym i stają się samowystarczalni. W ciągu roku maksymalne zużycie ciepła wynosi 15 kWh/m2 (dla porównania w drugim typie budownictwa jest to około 70 kWh/m2). Dużą rolę odgrywa tutaj użycie perfekcyjnie izolujących materiałów budowlanych oraz wybór działki o szczególnych parametrach. Z kolei budynki energooszczędne należy wyposażyć w dodatkowe źródła ciepła, czyli pompy lub panele solarne, ale mamy za to większą dowolność przy wyborze działki.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, ale w obu przypadkach dokonasz wyboru, który odciąży w przyszłości Twój budżet, poprawi ogólną jakość Twojego życia i przede wszystkim pomoże planecie.