Skip to content

Gotowy czy indywidualny projekt domu?

Każdy z nas marzy o posiadaniu własnych czterech kątów. Podczas gdy jedni inwestorzy decydują się na zakup mieszkania od dewelopera, inni preferują wolnostojące domy jednorodzinne. Jednym z najważniejszych etapów budowy, jest oczywiście wybór odpowiedniego projektu. Warto rozważyć, czy lepszym wyborem jest zwrócenie się do specjalistów z prośbą o opracowanie indywidualnego planu, czy skorzystanie z gotowego pierworysu architektonicznego.

Co uwzględnia gotowy oraz indywidualny projekt domu?

Na mocy nowelizacji Prawa budowlanego z dnia 19 września 2020, projekty budowlane zostały podzielone na trzy części:

  • Zagospodarowanie terenu: zawiera kluczowe informacje na temat dokładnego usytuowania budynku względem stron świata na terenie parceli. Określa również szlaki komunikacyjne (w tym dojścia i dojazd do domu) oraz sposób dostępu do drogi publicznej, zawiera dane na temat sieci uzbrojenia terenu, obszaru oddziaływania obiektu, a także instalacji sanitarnych – sposobu odprowadzania ścieków.
  • Część architektoniczno-budowlana, w której konieczne jest zawarcie rodzaju i kategorii obiektu, zamierzony sposób użytkowania oraz indywidualny układ przestrzenny – wraz z rzutami każdej z kondygnacji – również piwnicy, a także dachu. Ta część projektu budowlanego zawiera także dane dotyczące zestawienia pomieszczeń kubatury, powierzchni użytkowej, elewacji, wymiarów budynku. Tutaj zamieszczana jest także opinia geotechniczna, informacje o źródłach ciepła i innych instalacjach technicznych, środowiskowych.
  • Projekt techniczny określa indywidualne rozwiązania konstrukcyjne, schematy statyczne, obliczenia inżynieryjne statyczno-wytrzymałościowe, rozwiązania technologiczne i instalacyjne (w tym sanitarne, grzewcze, chłodnicze, telekomunikacyjne oraz ochrony przeciwpożarowej), a także wszelkie inne niezbędne opracowania.

Gotowy plan domu – na co zwrócić uwagę?

Przeszukując sieć w celu znalezienia najodpowiedniejszego, gotowego projektu domu pod inwestycję, natknąć się można na wiele portali, na których dostępne jest setki gotowych planów. Pierwszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, jest oczywiście wizualizacja obiektu.

Koncentrujemy wzrok jedynie na tych budynkach, które spełniają nasze wymagania estetyczne. Całe szczęście w przypadku większości stron, na których możemy kupić gotowy pierworys, dostępne są opcje filtrowania – dzięki którym z łatwością możemy dostosować cechy budynków: liczbę kondygnacji, bryłę, strukturę dachu, obecność i liczebność garaży, powierzchnię użytkową.

Konieczne jest też szukanie dokładnie takiego planu, którego budowa będzie możliwa na działce, jaką posiadamy. Warunki zabudowy są kwestią kluczową – każdy obiekt znajdujący się na terenie, który objęty jest zasadami szczególnymi, musi spełniać indywidualne, precyzyjnie określone wymagania.

Polecamy też zwracać uwagę na koszty budowy domu – w przypadku większości stron internetowych dostępne są darmowe kalkulacje, z którymi można zapoznać się jeszcze przed dokonaniem zakupu projektu. Jeśli jednak inwestor poszukuje swojego wymarzonego planu budowlanego w sposób tradycyjny, z pewnością może liczyć na to, że specjaliści w wybranym biurze architektonicznym również udzielą na ten temat wszelkich niezbędnych informacji.

Indywidualny projekt domu – możliwość zaplanowania każdego skrawka przestrzeni

Stworzenie takiego pierworysu, który jest szyty na miarę potrzeb inwestora, jest przede wszystkim bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Utworzenie planu indywidualnego stanowi jednak gwarancję, że dom będzie jedyny w swoim rodzaju, idealnie dopasowany do potrzeb inwestora pod względem wizualnym, funkcjonalnym, a także technologicznym. Taki rodzaj projektu umożliwia właściwie dowolne zaplanowanie układu domu, jego bryły oraz materiałów wykończeniowych i systemów instalacyjnych.

Za cenę z reguły kosztownego indywidualnego schematu domu jednorodzinnego, inwestor ma możliwość uzyskania niskich kosztów związanych z użytkowaniem budynku i całej okolicznej infrastruktury. Projekt indywidualny jest też doskonałym sposobem na to, by zoptymalizować inwestycję pod względem finansowym – możliwe jest bowiem dobieranie odpowiednich kosztowo rozwiązań na każdym etapie tworzenia planu budowy.

Zalety gotowych projektów

Na specjalistycznych portalach architektonicznych dostępnych jest tysiące gotowych schematów technicznych domów jednorodzinnych. Choć może się wydawać, że wybór planu spośród gotowych rozwiązań jest drogą na skróty, prawda może wyglądać zupełnie inaczej.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że gotowe pierworysy czasami umożliwiają realizację inwestycji równie dobrze zoptymalizowanej pod względem kosztowym, co w przypadku projektów indywidualnych. Dzisiaj architekci przykładają ogromną wagę do tego, by oferowane przez nich plany budynków (sprzedawane zarówno w sieci, jak i w stacjonarnych biurach) były doskonale dopracowane oraz zawierały wszelkie niezbędne informacje kosztorysowe, rzuty elewacji, dachów, a nawet układy pomieszczeń.

Gotowy schemat techniczny domu jednorodzinnego może być indywidualnie dostosowany do potrzeb inwestora – zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym. W wielu przypadkach nie ma przeszkód, by zmienić np. wygląd elewacji, bryłę budynku czy układ funkcjonalny pomieszczeń. Biura architektoniczne, które oferują gotowe projekty, zazwyczaj wyrażają zgodę na naniesienie modyfikacji bądź dokonują ich indywidualnie po przeprowadzeniu konsultacji z inwestorem.

Ponadto realizacja budowy z wykorzystaniem takiego pierworysu przebiega znacznie szybciej niż ma to miejsce w przypadku planu indywidualnego. Zazwyczaj kupując gotowy projekt domu, można otrzymać kompletną dokumentację wraz z zestawieniem materiałów do wykorzystania oraz kosztorysem.

Jaki projekt domu sprawdzi się najlepiej?

Niezależnie od tego, czy inwestor wybierze koncepcję sporządzaną indywidualnie, czy gotowe rozwiązanie, kluczowe jest rozważenie wyglądu, praktyczności obiektu oraz jego układu funkcjonalnego. Wśród osób, którym szczególnie zależy na optymalizacji kosztowej i czasowej, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą schematy gotowe. Ci zaś, którzy pragną wznieść wymarzony dom, którego plan będzie uwzględniał wszelkie ich osobiste preferencje, z pewnością docenią nieco droższy pierworys indywidualny.